Daniela Maliszewska
Daniela Maliszewska (z domu Godlewska) przyszła na świat 4 stycznia 1938 roku w Warszawie. Była pierwszym dzieckiem Bolesława Godlewskiego, natomiast matka Wiktoria, miała jeszcze córkę z poprzedniego związku – starszą od Danieli Maliszewskiej o 4 lata Zdzisławę. Miała również dwójkę młodszego rodzeństwa – Jerzego i Krystynę.
Do 9 roku życia Daniela Maliszewska mieszkała na ulicy Kordeckiego 29, w sąsiedztwie Placu Szembeka. Stąd przeniosła się z całą rodziną do posesji przy ulicy Koprzywiańskiej 7. Po ślubie zaś zamieszkała w domu teściowej, również przy Koprzywiańskiej.
Dzieciństwo Danieli Maliszewskiej upłynęło w cieniu wojny i okupacji. Wydarzenia tamtych czasów do dziś pozostawiły liczne wspomnienia. Jako dziecko uczęszczała do Szkoły Podstawowej na ulicy Boremlowskiej. Trwającą tam 7 lat naukę zakończyła egzaminem państwowym, by potem rozpocząć edukację w klasie o profilu obuwniczym w szkole zawodowej na ul. Karola Wójcika. W tej samej placówce uczyła się też na kierunku handlowym. Pierwszą poważną pracę podjęła w Centralnym Domu Dziecka w Domu Jabłkowskich na stanowisku sprzedawcy.
W wieku 21 lat wyszła za mąż za Wojciecha Maliszewskiego, którego znała jeszcze z lat dzieciństwa. Do zawarcia tego związku małżeńskiego znacząco przyczyniła się energiczna teściowa – Janina Maliszewska, przedwojenna aktorka i działaczka społeczna. Teściowa odegrała dużą rolę w życiu Danieli Maliszewskiej. Państwo Maliszewscy w ciągu zaledwie 4 lat doczekali się trójki dzieci. Córki Anna i Małgorzata urodziły się kolejno w 1960 i 1961, syn Robert w 1963.
Daniela Maliszewska przez wiele lat wychowywanie dzieci łączyła z pracą. Ukończyła kursy zawodowe, które pozwoliły jej zatrudniać się w placówkach gastronomicznych, np. w kawiarni Powiśle na Ludnej czy kawiarni Lajkonik na Pl. Trzech Krzyży. Nie bała się nowych wyzwań i kiedy zbliżał się ślub córki zdecydowała o wyjeździe do Diesnogorska w ZSRR. Pracowała tam na stołówce dla polskich robotników przez 2 lata z przerwami. Liczne choroby zmusiły Danielę Maliszewską do ograniczenia aktywności zawodowej, jednak przez cały czas starała się podejmować pracę dorywczą.
Daniela Maliszewska do dziś mieszka w domu na Koprzywiańskiej, który niegdyś należał do jej teściowej. Ma trzy koty i psa o imieniu Roki.
Oto kilka fragmentów wspomnień pani Danieli Maliszewskiej:
Fragment 1 i 2: Wizyty żołnierzy niemieckich w domu i pojmanie ojca (Warszawa, lata okupacji). Interwencja sąsiadki, której kochanek był niemieckim komendantem.
Fragment 3: Spędzanie wolnego czasu w latach powojennych – potańcówki w Wedlu (nauka rock and rolla).
Seniorkę nagrała: Patrycja Gozdowska