Halina Ziółkowska-Fiala
Halina Ziółkowska-Fiala urodziła się 2 maja 1933 w Warszawie w rodzinie Srokowskich jako jedynaczka. Jej ojciec był księgowym i pracował na pl. Bankowym w Warszawie. Matka zajmowała się wychowaniem córki i prowadzeniem domu. Ostatniego dnia Powstania Warszawskiego rodzice pani Haliny zginęli pod gruzami rodzinnego domu.
Pani Halina została przygarnięta i wychowana przez ciocie (siostry mamy), zamieszkała w Łowiczu. Ukończyła studia wyższe na SGGW na wydziale ogrodniczym.
W roku 1957 wyszła za mąż, a rok później urodził się jej syn, Krzysztof. W roku 1962 rozwiodła się i rozpoczęła „tułaczkę” po Polsce w poszukiwaniu pracy.
W roku 1960 rozpoczęła pracę jako nauczycielka biologii. Potem uczyła także chemii. Była nie tylko nauczycielką, ale i pedagogiem i może dlatego jej uczniowie darzyli ją wielką sympatią.
W 1979 roku poznała Ladislava Fialę, Czecha, znanego esperantystę, i niedługo potem została jego żoną. Wspólnie prowadzili dom w czeskich Podebradach, który nazwali Hotelem pod Zieloną Gwiazdą.
Był on otwarty dla esperantystów z całego świata. P. Halina przez całe życie dużo czasu poświęcała pracom społecznym. Uczyła esperanto, a także motywowała młodzież do pomocy osobom potrzebującym.
Oto kilka fragmentów wspomnień pani Haliny Ziółkowskiej-Fiali:
Fragment 1: Uratowanie małżeństwa żydowskiego podczas „nalotu” Niemców na mieszkanie
Fragment 2: Pani Halina przywalona gruzami po bombardowaniu; Śmierć rodziców
Fragment 3: Lata 30. Gra matki na fortepianie; śpiewanie piosenek o Piłsudskim w domu, opowieści ojca
Seniorkę nagrała: Agnieszka Marszycka