Klara Fijewska
Nagrywanie wspomnień > Klara Fijewska

Klara Fijewska

Klara Fijewska

Klara Fijewska urodziła się 4 października 1917 w rodzinie Stanisława Szostek i Kazimiery z Dębickich. We wczesnym dzieciństwie mieszkała z rodziną w Warszawie na ulicy Pańskiej. Edukację szkolną rozpoczęła w prywatnej szkole podstawowej na ulicy Złotej. Następnie ze względu na chorobę matki rodzina przeniosła się do Legionowa. Uczęszczała do tamtejszej szkoły. Od dzieciństwa interesowała ją sztuka teatralna – mieszkając w Legionowie realizowała swoje pierwsze przedstawienia kukiełkowe dla dzieci z sąsiedztwa.

Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej zdała maturę, wyszła za mąż i zamieszkała w Choszczówce. Okres okupacji niemieckiej pani Klara spędziła pod Warszawą – latem mieszkając w Choszczówce, zimą przenosząc się do domu rodziców w Legionowie. W 1942 roku przyszła na świata córka pani Klary, Ewa.

W 1944 roku cała rodzina wraz z okoliczną ludnością została wysiedlona przez niemieckie władze okupacyjne. Rodzina trafiła do Czatolina, gdzie przebywała do zakończenia działań wojennych. Wiosną 1945 Klara Fijewska z córką Ewą znalazły się w Kutnie i zamieszkały u bratowej męża. W tym czasie ojciec i mąż pani Klary wyjechali do Olsztyna – ojciec został tam skierowany do pracy jak urzędnik kolei. W tym czasie pani Klara rozpoczęła pracę w nowopowstałym przedszkolu w Kutnie jednocześnie zamieszkując w poniemieckiej willi z córką i dwoma współlokatorkami. Po powrocie męża cała rodzina przeprowadziła się do Olsztyna.

Początkowo pani Fijewska zajęła się tworzeniem i prowadzeniem przedszkola „Świetlik” z czasem podjęła pracę aktorki w olsztyńskim Teatrze Jaracza. Po zdaniu egzaminów aktorskich wyjechała do Warszawy, gdzie znalazła zatrudnienie w Teatrze Guliwer.

Po śmierci pierwszego męża wyszła za mąż Włodzimierza Fijewskiego, z którego to związku przyszedł na świat syn, Piotr.

Obecnie pani Klara Fijewska mieszka w Warszawie, gdzie jako wolontariuszka zaangażowała się w działalność Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich".

Oto kilka fragmentów wspomnień pani Klary Fijewskiej:

Fragment 1: Pierwsze przedstawienia dla dzieci

Fragment 2: Rozkradanie przez chłopów dóbr pozostawionych przez niemieckich żołnierzy
Cz.1.:

Cz.2.:

Seniorkę nagrała: Małgorzata Staniszewska

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie