Mariusz Zalesiński
Nagrywanie wspomnień > Mariusz Zalesiński

Mariusz Zalesiński

Mariusz Zalesiński

alt

Mariusz Zalesiński urodził się 17 września 1939 roku w Łukowie. Rodzina w tym czasie mieszkała na Woli w Warszawie, ale gdy zaczęła się wojna zorganizowano transport matki do rodziny do Łukowa (na wschód od Warszawy), by poród odbył się w lepszych warunkach. W dniu narodzin Mariusza Zalesińskiego Rosjanie wkroczyli do Polski i matka z niemowlęciem byli zmuszeni do ucieczki z powrotem do Warszawy.

Jeszcze na początku wojny rodzina przeniosła się z Woli na Pl. Grzybowski. Na początku powstania warszawskiego pocisk trafił w mieszkanie państwa Zalesińskich, na skutek czego zostało ona doszczętnie zniszczone. Pierwsze dni powstania Mariusz Zalesiński spędził z rodzicami w Kościele Wszystkich Świętych, a następnie rodzina została wywieziona do Pruszkowa, skąd uciekła do Żbikowa. Po wojnie rodzina wróciła w okolice Placu Grzybowskiego, tym razem zamieszkując na ul. Próżnej. Mariusz Zalesiński uczył się w organizowanej po wojnie Szkole Podstawowej nr 1, później został przeniesiony do szkoły w Ogrodzie Saskim, a następnie do SP nr 38. Kolejny etap edukacji odbył w gimnazjum im. Reja, gdzie zdał maturę w 1956. Wykształcenie wyższe zdobył na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Lotnictwa. W czasie studiów prężnie działał w Zrzeszeniu Studentów Polskich. Po studiach odbywał praktyki w Hamburgu (w Lufthansie).

Po powrocie do Polski został zatrudniony na Politechnice Warszawskiej w zespole badawczym zajmującym się procesami spalania w silnikach. Przepracował tam 25 lat, później przeniósł się do prywatnej firmy, gdzie pracował do emerytury. Na emeryturze zdecydował się kontynuować pracę zawodową. Obecnie pracuje jako niezależny doradca. Mieszka wraz z rodziną w Warszawie.

Oto kilka fragmentów wspomnień pana Mariusza Zalesińskiego:

Fragment 1: Plac Grzybowski i Warszawa jako miejsca naznaczone historią, miasto zdolne do odradzania się.

Fragment 2: Opowieść o tym, jak matka przez przypadek uratowała człowieka złapanego przez Niemców

Fragment 3: ulica Próżna po wojnie

alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Seniora nagrała: Olga Blumczyńska

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie