Bezpłatne warsztaty dla opiekunów osób niesamodzielnych w ośrodkach MAZOWIA i MARIANNA
Bardzo duże zainteresowanie pierwszym bezpłatnym warsztatem dla opiekunów nieformalnych, 100 proc. frekwencja i liczne pozytywne opinie uczestników pokazują, że osoby, które zajmują się bliskimi w domu chcą poszerzać swoje umiejętności opiekuńcze i potrzebują wsparcia w tej jakże trudnej roli.
Dlatego MEDI-system organizuje w czerwcu kolejne warsztaty w dniu 18 czerwca w ośrodkach MAZOWIA (Warszawa) i MARIANNA (Majdan gm. Wiązowna).
Opieka nad osobami starszymi, niesamodzielnymi jest w naszym kraju sprawowana głównie przez rodzinę. To ciężka i stresująca praca na pełny etat, która często wymaga reorganizacji życia prywatnego
i zawodowego.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie MEDI-system wynika, że opiekunowie nieformalni obawiają się negatywnych skutków sprawowania swojej funkcji, takich jak utrata pracy, zmniejszenie zarobków czy stanów depresyjnych, wynikających z ograniczenia kontaktów towarzyskich i izolacji społecznej. "Jako lider stacjonarnej opieki długoterminowej, chcemy dzielić się profesjonalną wiedzą w zakresie zasad i technik właściwego zajmowania się osobami starszymi i niesamodzielnymi z opiekunami domowymi. Po pierwszym warsztacie wiemy, że takie spotkania są bardzo potrzebne, dlatego zdecydowaliśmy się je kontynuować również w naszych innych ośrodkach” – zapowiada Beata Leszczyńska, Prezes Zarządu MEDI-system.
Kto może uczestniczyć w warsztatach?
Warsztaty są skierowane do wszystkich osób zapewniających opiekę domową niesamodzielnym czy przewlekle chorym bliskim w podeszłym wieku. Zaproszenie jest jednak kierowane w szczególności do „początkujących” opiekunów, którzy - dzięki praktycznym wskazówkom - mogą już od pierwszych dni sprawowania opieki stosować techniki i sposoby, które im to ułatwią.
Program warsztatów
Warsztaty składają się z trzech części: opiekuńczo-pielęgniarskiej, rehabilitacyjnej i psychologicznej. Uczestnicy dowiedzą się i nauczą jak opiekować się bliskim w taki sposób, by choremu pomóc, a sobie nie zaszkodzić:
- W jakiej pozycji karmić i myć pacjenta
- Jakie są skutki długotrwałego unieruchomienia
- Jak prawidłowo układać chorego by zapobiec odleżynom
- Jak uniknąć patologicznego napięcia mięśniowego
- Jak zmieniać pozycje osoby leżącej
- Jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek czy fotel
- Jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków
Część trzecia, prowadzona przez psychologa, będzie dotyczyć zespołu stresu opiekuna – jego przyczyn
i objawów, ale również sposobów zapobiegania i zmniejszania jego szkodliwych konsekwencji. Uczestnicy warsztatu będą też mogli podzielić się własnym doświadczeniem oraz porozmawiać z psychologiem na temat trudności i problemów w codziennej opiece nad chorym bliskim.
Warsztaty mają charakter praktyczny. Chcemy pokazać opiekunom jak zajmować się osobą starszą w taki sposób, by jej pomóc, a sobie nie zaszkodzić. Dlatego skupimy się na nauce prawidłowego układania pacjentów, aby zapobiegać odleżynom i nie wywoływać patologicznego napięcia mięśniowego. Pokażemy jak zmieniać pozycje osoby leżącej, w jakiej pozycji karmić, myć pacjenta, jak przesadzać pacjenta z łóżka na wózek, fotel czy też jak pomagać przy poruszaniu się, aby uniknąć upadków – mówi fizjoterapeuta Marcin Baranowski, dyrektor ośrodka
Jak zapisać się na warsztat?
- mailowo – wysyłając mail na adres właściwy dla danego ośrodka:
warsztaty.mazowia@medisystem.pl (temat maila: warsztat MAZOWIA, do 14.06 br. )
warsztaty.marianna@medisystem.pl (temat maila: warsztat MARIANNA, do 14.06 br.)
- telefonicznie - dzwoniąc na infolinię MEDI-system: 22 266 88 41