Depresja w chorobie Alzheimera, część druga” – zaproszenie na 46. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer"
Zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu z cyklu „Przystanek Alzheimer”, które zostanie poświęcone depresji opiekuna.
Spotkanie jest kontynuacją szkolenia, które odbyło się w „Przystanku Alzheimer” w kwietniu 2016 roku i zostało poświęcone depresji u osób chorych na chorobę Alzheimera. Szkolenie styczniowe jako część druga, zostanie poświęcone depresji opiekuna. Zagadnienia związane z tą problematyką zaprezentuje mgr Joanna Szczuka, która wybrała jak najszerszą prezentację problemu.
Spojrzenie na depresję jako chorobę, a nie tylko jako wypalenie, powiązanej nieodłącznie z etapami choroby Alzheimera u osoby bliskiej.
W trakcie szkolenia zaprezentowane zostaną następujące zagadnienia:
- problemy towarzyszące opiekunowi na różnych etapach choroby Alzheimera podopiecznego
- symptomy stresu, zmęczenia, a zwłaszcza zespołu wypalenia
- diagnoza depresji i jej powiązanie z etapami choroby osoby bliskiej
- specyficzne formy depresji występujące u opiekuna
- formy pomocy proponowanej opiekunowi, mające na celu przeciwdziałanie wypaleniu i depresji
Depresja jest jednostką chorobową o bardzo złożonym podłożu. Dla opiekuna oznacza ona równie skomplikowany proces zachowań, nieprawidłowości, utrudniających lub uniemożliwiających opiekunowi normalne (zdrowe, optymalne) funkcjonowanie dla samego siebie i dla swojego podopiecznego. Depresja opiekuna jest jednostką chorobową, która wymaga leczenia w takim samym stopniu, jak choroba Alzheimera u osoby, która na nią zapadła. Depresja opiekuna przybiera różne formy, uzależnione od stadiów choroby Alzheimera.
Warto mieć tego świadomość i być czujnym, aby w porę móc skutecznie jej przeciwdziałać, a nade wszystko robić wszystko, aby nie doprowadzić do depresji lub wypalenia, jako jednego z symptomów depresji.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 26 stycznia 2017 roku o godz. 17.30 w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, przy ulicy Generała Władysława Andersa 13 na Muranowie.
Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia należy kierować na adres: przystanekalzheimer@gmail.com, ewentualnie telefonicznie pod numerem telefonu: 518 371 552. Spotkanie jest bezpłatne.
Uwaga! W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, adres e-mail i telefon kontaktowy.