Organizacja czasu wolnego osoby chorej – zapraszamy na 41. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer”
Zapraszamy na spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer” poświęcone prezentacji nowej metody terapeutycznej, jaką jest gerontopsychomotoryka.
Jednym z założeń metody terapeutycznej o nazwie gerontopsychomotoryka jest celowe posługiwanie się rekwizytami, według wyraźnie ustalonego scenariusza, aby umożliwić bądź ułatwić osobie chorej wytworzenie pozytywnego stosunku do siebie samej i otoczenia. Służą temu przeróżne przedmioty, które traktujemy jako narzędzia pracy, niejednokrotnie przedmioty codziennego użytku, które wykorzystane w świadomy sposób mogą dostarczyć nie tylko radości z możliwości obcowania z nimi, ale przede wszystkim służą wydobyciu z pamięci chorego cennych informacje o nim samym, uruchamiają jego wyobraźnię, pobudzają emocje i myślenie, tak cenne w utrwalaniu własnej tożsamości. Poprzez odpowiedni kontakt z przedmiotem, osoba chora odnajduje siebie ponownie i uczy się pozytywnej interakcji z otoczeniem. Wszystko odbywa się w atmosferze zabawy i kreatywnych działań.
Rozwijanie kreatywności to kolejny, znaczący wyznacznik w pracy przy organizowaniu czasu osobie chorej. Kreatywności uczą się równocześnie opiekun i podopieczny.
Innym, ważnym elementem terapii jest wykorzystywanie ruchu chorego, bazowanie na jego umiejętnościach motorycznych.
Gerontopsychomotoryka jako forma aranżowania czasu wolnego, zapewnia podopiecznym wsparcie sprawności fizycznej, psychicznej i społecznej.
W trakcie dwugodzinnego spotkania omówione zostaną:
- założenia metody terapeutycznej
- gotowe narzędzia do wykorzystania przy organizowaniu czasu wolnego osoby chorej
- kreatywny sposób podejścia do pracy z chorym
- rola ruchu w chorobach z demencją
- techniki budowy scenariuszy w oparciu o rekwizyty
- przykładowe zabawy psychomotoryczne
Szkolenie poprowadzi pan Mariusz Dorot - doświadczony trener i terapeuta w pracy z osobami starszymi niesamodzielnymi. Propagator i zwolennik tej właśnie metody terapeutycznej.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 maja 2016 roku o godz. 17.30 w siedzibie warszawskiego oddziału Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”, przy ulicy Generała Władysława Andersa 13 na Muranowie.
Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia należy kierować na adres: przystanekalzheimer@gmail.com, ewentualnie telefonicznie pod numerem telefonu: 518 371 552. Spotkanie jest bezpłatne.
Uwaga! W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, adres e-mail i telefon kontaktowy.