Poczucie winy, pokrzywdzenia i rola przebaczenia - zaproszenie na 57. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer"
Aktualności Przystanku > Poczucie winy, pokrzywdzenia i rola przebaczenia - zaproszenie na 57. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer"

Poczucie winy, pokrzywdzenia i rola przebaczenia - zaproszenie na 57. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer"

Poczucie winy, pokrzywdzenia i rola przebaczenia - zaproszenie na 57. spotkanie z cyklu „Przystanek Alzheimer"

Zapraszamy do udziału w spotkaniu z cyklu „Przystanek Alzheimer”, które zostanie poświęcone trzem kolejnym, bardzo ważnym aspektom w opiece nad osobą z chorobą Alzheimera - poczuciu winy, pokrzywdzenia i przebaczeniu. 

Poczucie winy i poczucie pokrzywdzenia są bardzo częstymi przyczynami chronicznego stresu. Wychodząc naprzeciw potrzebom opiekunów, poświęcamy temu zagadnieniu kolejne z cyklu spotkanie poświęcone sprawom dotykającym samopoczucia opiekuna. Jego problemom i dylematom, które mogą być dla niego trudne i uciążliwe na płaszczyźnie indywidualnej i opiekuńczej. Spotkanie będzie miało charakter seminaryjny, umożliwiający wspólne przedyskutowanie i podzielenie się własnym doświadczeniem w obrębie następujących zagadnień:
1. POCZUCIE WINY
- kiedy doświadczamy poczucia winy
- obiektywne i subiektywne poczucie winy
- poczucie winy, a uczucie wstydu
2. POCZUCIE POKRZYWDZENIA 
- różnica między złością a uczuciem pokrzywdzenia 
- sytuacje w jakich możemy doświadczać poczucia krzywdy
- „pielęgnowanie”  poczucia krzywdy 
Możemy dźwigać latami brzemię, jakim jest poczucie winy czy niezawinionej krzywdy. Poczucie winy i poczucie pokrzywdzenia mogą się nam jawić jako uczucia odnoszące się do tego, co już wydarzyło się w naszym życiu, czyli do przeszłości. Druga opcja odczuwania wiąże się z  poczuciem winy i poczuciem pokrzywdzenia, które mogą być odbierane  jako najbardziej bezproduktywne emocje, nie mające wpływu na chwilę obecną. Pod kierunkiem osoby prowadzącej spotkanie, psycholog Danuty Jankowskiej, uczestnicy będą mieli okazję zastanowić się nad tym, jak radzić sobie z poczuciem winy i poczuciem krzywdy, by w dalszej części spotkania poświęcić uwagę roli przebaczenia i odpowiedzieć sobie na pytanie, co to znaczy „przebaczyć  sobie i innym”.
Spotkanie odbędą się w czwartek, 26 kwietnia 2018 roku, o godz. 17.30 w siedzibie Stowarzyszenia mali bracia Ubogich przy ul. W. Andersa 13.   
Liczba miejsc ograniczona. Zgłoszenia należy kierować na adres: przystanekalzheimer@gmail.com, ewentualnie telefonicznie pod numerem telefonu: 518 371 552. Warsztaty są bezpłatne. 
Uwaga! W zgłoszeniu należy podać: imię, nazwisko, adres e-mail i telefon kontaktowy.  
    

Używamy plików cookies w celu realizacji usług. Czytaj więcej.

Zacznij wspierać co miesiąc Wspieram regularnie