Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej
W 2011 roku Komisja Europejska ustanowiła 29 kwietnia dniem, który ma zwracać uwagę na pielęgnowanie i promowanie porozumienia między młodszymi i starszymi mieszkańcami Europy.
Tymczasem samotność to jeden z największych problemów, z jakim starsi ludzie zmagają się na co dzień. Aż jedna osoba na pięć w wieku 65 lat i więcej czuje się samotna! Odsetek osamotnionych dramatycznie wrasta wśród osób w wieku 80+. *
W dzisiejszych czasach solidarność międzypokoleniowa ma wymiar szczególny. Pandemia koronawirusa uświadomiła nam, że jest ona ważna, jak nigdy dotąd. Nasz regularny wolontariat towarzyszący nie zamiera nawet w tych nietypowych przez koronawirusa okolicznościach. Przeciwnie, można odnieść wrażenie, że pracy teraz jest więcej. Owszem, ze względów bezpieczeństwa wolontariusze nie odwiedzają seniorów w ich domach, ale dzwonią teraz częściej niż do tej pory. Dzięki temu wiemy, jakie są bieżące potrzeby naszych podopiecznych i możemy na nie sprawnie reagować: robimy niezbędne zakupy, dbamy o ciepłe posiłki, pomagamy w uzyskaniu i realizacji recept i opłaceniu rachunków.
"Dla mnie solidarność międzypokoleniowa jest synonimem więzi społecznych. To też, a może właśnie przede wszystkim, życzliwość i gotowość do współpracy. Co za tym idzie – wzajemnej pomocy." - mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.