Światowy Dzień Choroby Alzheimera
Wrzesień od 2001 roku jest Światowym Miesiącem Choroby Alzheimera, a 21 września to Światowy Dzień Choroby Alzheimera, po raz pierwszy obchodzony w 1994 roku.
Choroba Alzheimera jest jedną z odmian demencji. W języku potocznym i ogólnej świadomości wciąż pokutuje przekonanie, że demencja to synonim starości. Jak podaje Fundacja Dementia Action Alliance Polska: Demencja starcza jest nieaktualnym terminem, który był używany wtedy, kiedy myślano, że utrata pamięci i inne zaburzenia poznawcze to naturalna część starzenia się, a nie efekt zmian w chorującym mózgu. Choroby demencyjne dotykają coraz częściej ludzi w średnim wieku.
Z racji tego, że demencję spotyka się u coraz młodszych osób, niezwykle ważne jest, aby poznać objawy jej towarzyszące oraz sposoby jak sobie z nią radzić. Obfitym źródłem wiedzy jest blog Teepy Snow. Teepa jest terapeutką zajęciową i ekspertem ds. demencji w Stanach Zjednoczonych, założycielką i twórczynią programu edukacyjnego Positive Approach to Care® – PAC, czyli Pozytywne podejście do opieki. Na jej blogu można znaleźć informacje o objawach i przebiegu demencji oraz o tym jak zapewnić profesjonalną opiekę i wsparcie osobom chorującym. Zachęcamy również do skorzystania z broszury w języku polskim >>, która w prosty sposób opisuje zagadnienie.
W Polsce ponad 500 tysięcy osób żyje z objawami demencji, a wśród nich 300 tys. ma chorobę Alzheimera. Tylko około 10% ma postawioną diagnozę lekarską. Posiadanie wiedzy na temat pierwszych oznak demencji daje szanse na sprawne otrzymanie diagnozy oraz zaplanowanie leczenia i opieki.
W tym miejscu przypominamy, że w ramach naszego Telefonu Zaufania dla osób starszych, jest dyżur w tematyce choroby Alzheimera. Specjalista czeka na telefony w każdą środę w godz. 14-16 pod numerem 22 635 09 54. Zapraszamy do kontaktu.