Jak zostać wolontariuszem
Organizacja przydziela wolontariuszom zadania stosowne do ich zgłoszeń i umiejętności, koordynuje działania, udziela niezbędnego wsparcia i przeprowadza odpowiednie szkolenia. Doceniamy doświadczenia i ułatwiamy ich wymianę, dokonując regularnej oceny przeprowadzonych działań i dostosowujemy je do zmieniających się potrzeb.
Oto 6 kroków, jakie należy wykonać, aby zostać wolontariuszem:
-
Zadaj sobie pytanie, czy to dla Ciebie?
- Masz trochę wolnego czasu i chęć podarowania go innym
- Czujesz potrzebę pomocy osamotnionym starszym ludziom
- Pragniesz więcej dowiedzieć się o sobie, rozwinąć swoje umiejętności, realizować swoje pomysły, poznać swoje możliwości
- Chcesz pomagać w organizowaniu działań i akcji charytatywnych
- Masz potrzebę podzielenia się z innymi tym, co Tobie dał dobry los
- Pragniesz czuć się potrzebnym
-
Zastanów się, w jakim obszarze chcesz działać:
- Odwiedzać w domach naszych podopiecznych
- Realizować się w samodzielnym organizowaniu spotkań dla seniorów
- Pomagać w transporcie na akcje, spotkania
- Pomagać w organizowaniu wakacyjnych wyjazdów dla seniorów
- Dzielić się swoimi kompetencjami. Twoja inwencja własna mile widziana!
-
Wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy
Formularz pozwala nam poznać Cię lepiej, zrozumieć motywacje itp. oraz przydzielić do odpowiedniego koordynatora. Ze względu na ograniczenia czasowe taka forma zgłaszania wolontariuszy jest dla nas optymalna i jeśli ją wybierzesz bardzo nam pomożesz.
Jeśli przed aplikowaniem wciąż masz wątpliwości zajrzyj do naszej sekcji Pytania i odpowiedzi, zapoznaj się z treściami na naszym profilu facebook oraz przeczytaj Historie wolontariuszy. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytanie, możesz zgłosić się z pytaniami tutaj.
-
Przyjdź na rozmowę rekrutacyjną ze swoim przyszłym koordynatorem
Koordynator opowie Ci o Stowarzyszeniu, specyfice wolontariatu, zapyta o Twoje zainteresowania, doświadczenia, umiejętności. Poprosi też o wypełnienie kwestionariusza danych kontaktowych i odpowie na wszystkie Twoje pytania.
-
Ukończ nasze szkolenie wprowadzające
Celem szkolenia wprowadzającego jest przekazanie wiedzy o tym jak nawiązać i utrzymać przyjacielską relację pomiędzy podopiecznym a wolontariuszem w zgodzie z misją Stowarzyszenia i standardami oraz wprowadzenie wolontariusza w zasady współpracy z nami.
-
Dopełnij formalności i rozpocznij działanie
Wolontariusze podpisują ze Stowarzyszeniem mali bracia Ubogich umowę wolontariacką, w której określa się m.in. czas trwania współpracy, rodzaj świadczonej pracy, a także minimalną ilość czasu, jaką dana osoba zobowiązuje się na nią dedykować.
Nad prawidłowym przebiegiem wolontariatu czuwa koordynator mbU, który na prośbę wolontariusza wystawia zaświadczenie o odbytym wolontariacie.